شهر من کرج tag:http://karaj.mihanblog.com 2019-08-19T09:51:22+01:00 mihanblog.com طریق تهیه و تنظیم خورش مرغ 2019-08-06T17:26:29+01:00 2019-08-06T17:26:29+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/6 سمیه حکمتی طریق تهیه و تنظیم خورش مرغخورش مرغ یکی رایج ترین خورش های اهل ایران است که نسبتاً مدام در کنار زرشک پلو سرو می شود و با اسم زرشک پلو با مرغ شناخته می شود . این خورش خوشمزه از غذاهایی به حساب آورده می شود که در صورتی‌که عالی پخته شود نسبتاً تمامی آنرا می پسندند .خورش مرغ از دوستداشتنی ترین غذاهای مجلسی اهل ایران هم به حساب آورده می شود و در مراسمات متفاوت از عزا گرفته تا عروسی سرو می شود . دیدنی است بدانید گوشت مرغ خاصیت متعددی دارااست که می‌توانید با تهیه و تنظیم خورشت مرغ از این خاصیت برخوردار طریق تهیه و تنظیم خورش مرغ

خورش مرغ یکی رایج ترین خورش های اهل ایران است که نسبتاً مدام در کنار زرشک پلو سرو می شود و با اسم زرشک پلو با مرغ شناخته می شود . این خورش خوشمزه از غذاهایی به حساب آورده می شود که در صورتی‌که عالی پخته شود نسبتاً تمامی آنرا می پسندند .

خورش مرغ از دوستداشتنی ترین غذاهای مجلسی اهل ایران هم به حساب آورده می شود و در مراسمات متفاوت از عزا گرفته تا عروسی سرو می شود . دیدنی است بدانید گوشت مرغ خاصیت متعددی دارااست که می‌توانید با تهیه و تنظیم خورشت مرغ از این خاصیت برخوردار گردید .

بعضا اشخاص دوست دارا هستند این خورش را به صورت خیلی غلیظ و نسبتاً سوای آب تهیه و تنظیم نمایند که برای این خواسته خورش می بایست بیشتر روی حرارت بماند . در صورتی‌که دوست دارید از آب مرغ در کنار این خورش خوشمزه سود ببرید در حین افزودن آب یک جام بیشتر آب طولانی تر فرمائید .

با موادی که درین فرمان آشپزی قرار گرفته است می‌توانید برای ۴ نفر خورشت مرغ تهیه و تنظیم فرمائید . در حالتی که که میخواهید کمی کمتر یا این که بیشتری خورش تهیه و تنظیم فرمائید کافیست میزان مواد را ضرب یا این که تقسیم فرمائید . با یادگرفتن آشپزی خورش مرغ با فارسی دی همراه باشید .

مواد ضروری برای ۴ نفر
مواد حتمی خورش مرغ

ران یا این که سینه مرغ ۴ تکه
سیب زمینی میانگین ۲ عدد
پیاز میانگین ۲ عدد
هویج بزرگ ۱ عدد
رب گوجه خارجی ۳ قاشق غذاخوری
روغن مایع به میزان کافی
نمک , فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار کافی

امر پخت

ابتدا پیاز را پوست بگیرید و به صورت نگینی یا این که خلالی باریک خرد فرمایید بعد یک تابه کناره دار یا این که یک قابلمه مطلوب روی حرارت قرار دهید و یه خرده روغن مایع درون آن بریزید . بعد از این‌که روغن داغ شد پیاز خلال شده را بیشتر نمائید و پاره ای تفت دهید تا قابل انعطاف شود .

بعداز این که پیاز مقداری قابل انعطاف شد کمی زردچوبه بیش تر نمائید و تفت دادن را ادامه دهید تازمانیکه پیاز و زردچوبه یکپارچه شوند . حرارت ذیل تابه را ملایم خیس نمایید و قطعات مرغ را درون تابه بچینید . هر طرف هر قطعه مرغ را ۵ دقیقه سرخ نمائید .

بعد از این که مرغ ها به خیر سرخ شدند هویج را به صورت رینگ ای خرد نمایید و به قابلمه بیش تر فرمایید . بعداز این‌که هویج را ۲ دقیقه تفت دادید رب گوجه خارجی را به قابلمه بیش تر فرمائید . رب گوجه خارجی را به نیکی تفت دهید تا تماما سرخ شود .

سرخ کردن رب گوجه خارجی سبب ساز می شود که مزه و بوی خامی آن گرفته شود و در پایان پخت خورش روی مزه و بو خوراک تاثیر منفی نگذارد . علاوه بر این مسئله سرخ کردن رب گوجه خارجی سبب می شود رنگ خورش در پایان پخت خوشرنگ خیس شود .

بعد از این که رب گوجه خارجی سرخ شد یه خرده نمک و فلفل سیاه به همراه ۳ جام آب جوش به قابلمه بیشتر نمائید و درب آنرا بگذارید تا مرغ کاملا مغز پخت شود . حدود یک ساعت زمان نیاز است تا خورش مرغ فراهم سرو شود .

درین برهه زمانی میتوانید سیب زمینی را مهیا نمایید , برای این مراد سیب زمینی را به صورت خلالی خرد نمایید بعد از آن با آب سرد بشویید و کم آب فرمائید تا نشاسته های روی تراز سیب زمینی ها پاک شود و در هنگام سرخ کردن به نیز نچسبند .

به دنبال یک تابه مطلوب روی حرارت قرار دهید و یه خرده روغن باطن تابه بریزید , بعد از داغ شدن روغن سیب زمینی ها را سرخ نمائید . بعد از این که خورش مهیا شد آنرا با سیب زمینی سرخ شده تزیین فرمایید و به همراه زرشک پلو سرو نمایید .

]]>
گلکاری آپارتمانی را با این ۸ گلدان قشنگ آغاز نمائید 2019-07-29T18:57:09+01:00 2019-07-29T18:57:09+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/5 سمیه حکمتی هنگام گلکاری آپارتمانی می توانید گلدان‌هایی را تعیین نمایید که علاوه بر زیبایی بصری , مصرف خوراکی هم دارا هستند . درین مقاله با ۸ گلدان خوشگل و در عین‌حال خوش‌طعم آشنا می‌شوید! گلکاری حتی‌د‌ر آپارتمان‌های کوچک نیز می تواند به یک تفریح اثرگذار و درگیر کننده تبدیل شود . تا جایی که باغبانی و رسیدگی به گیاهان تحت عنوان یک عمل آرامش‌بخش و ضد استرس هم سفارش می شود . در هر مورد در صورتی شما نیز از آن جور اشخاصی میباشید که دوست دارید مدام تعدادی گلدان مملو‌از گل‌های ارگانیک در فضا

هنگام گلکاری آپارتمانی می توانید گلدان‌هایی را تعیین نمایید که علاوه بر زیبایی بصری , مصرف خوراکی هم دارا هستند . درین مقاله با ۸ گلدان خوشگل و در عین‌حال خوش‌طعم آشنا می‌شوید!

گلکاری حتی‌د‌ر آپارتمان‌های کوچک نیز می تواند به یک تفریح اثرگذار و درگیر کننده تبدیل شود . تا جایی که باغبانی و رسیدگی به گیاهان تحت عنوان یک عمل آرامش‌بخش و ضد استرس هم سفارش می شود . در هر مورد در صورتی شما نیز از آن جور اشخاصی میباشید که دوست دارید مدام تعدادی گلدان مملو‌از گل‌های ارگانیک در فضا منزل داشته باشید , این مقاله منحصر شماست .

۱ . آغاز گلکاری آپارتمانی با گل همیشه‌بهار

گل مدام فصل بهار کنیه جالبی دارااست , «زعفرانِ فقرا»! دلیلش این است که گلبرگ‌های آن هنگام پختن می توانند جایگزین زعفران شوند . اما رایحه و مزه آن از زعفران کمتر است البته به دلیل رنگ تند و تیز نارنجی‌اش به راحتی میتواند رنگ و لعاب وسوسه‌کننده‌ای به خوراک ببخشد . ولی در میزان مصرف گل مدام فصل بهار میانه روی را رعایت فرمائید . میزان فراوان آن طعام را تلخ می کند . گل مدام فصل بهار تحت عنوان تسکین‌دهنده جراحت و آلام پوستی هم کاربرد دارااست .

 ۲ . گل‌‌ گاو گویش و خاصیت درمانی‌اش!

حتما گل گاو لهجه برای شما آشناست . گیاه بنفش رنگی که از روی ساقه‌های پرزدارش قابل تشخیص است . گل گاو لهجه به طور معمول بنفش و آبی رنگ است البته انواعی از آن موجود هست که صورتی رنگ و سپید می باشند . طعمی مشابه به مزه خیار دارااست و همراه با لیمو عمانی , نبات و آبجوش به دمنوش دلچسبی تبدیل میگردد .

۳ . از باغچه تا آشپزخانه با گل لادن

گل لادن مزه و عطری توانمند و تند و تیز دارااست و یک ادویه خوب برای گونه های سوپ در فصل سوزوسرما به حساب می آید . از شکوفه‌های بزرگتر گل لادن برای تزئین خوراک و اشکال سس به کار گیری فرمائید . زرد و نارنجی رنگ آن جلوه تازه‌ای به میز غذای شما می بخشد .

۴ . طعمی تازه برای سالاد با شکوفه‌های سوسن یک‌روزه

مزه سوسن یک روزه یه خرده شیرین و در حدود مزه کاهوی شیرین و لوبیا سبز است . نیز شکوفه و نیز گل سوسن یک‌روزه خوراکی است و ملین است و می توانید تحت عنوان جوانه گیاهی در تهیه و تنظیم اشکال سالاد و ماکارونی استعمال نمائید . البته قبلی از مصرف از گونه گل سوسن مطمئن گردید . به این دلیل که تمامی اشکال سوسن , قابل میل کردن نیستند .

 ۵ . از بنفشه‌ها غافل نشوید!

رنگ دیدنی گل‌های بنفشه زیبایی مضاعفی به پیش دستی غذای شما می بخشد . علاوه بر تزئین خوراک , این گل کاربرد خوراکی نیز داراست . میتوانید گل‌های بنفشه را در قالب‌های یخ بریزید تا یخ‌های درون نوشیدنی‌تان ظاهری فریبنده به خویش بگیرند . همینطور می توانید گل‌های بنفشه را به مایه کیک نیز طولانی تر نمایید . این گل‌ها مزه و عطری خنک و زمستانه دارا‌هستند .

 ۶ . بوته‌های قرمز‌رنگ رز

احتمال دارد برایتان دیدنی باشد البته انواعی از گل رز موجود هست که جزو گل‌های خوراکی به اکانت میایند . هر چند مزه گلبرگ‌های آن به دسته گل رز مربوط است البته هر چه گلبرگ تیره‌تر باشد , مزه قوی‌تری دارا‌هستند . از گلبرگ‌های رز میتوانید برای روی سالاد یا این که دسر و یا این که برای گارنیش طعام به کارگیری نمایید .

 ۷ . سبک و رقصان مانند گل قاصدک

آن‌چه تحت عنوان قاصدک می شناسیم در واقع میوه گل قاصدک است . گل قاصدک زردرنگ است و مزه شیرینی دارااست . این گل که به «دندان شیری» هم مشهور است جزو گل‌های خوراکی محسوب می‌شود که نیز به صورت ناپخته و نیز پخته میتوانید در کنار غذاهای متفاوت آزمون

]]>
نکاتی درباره ی محافظت آبغوره 2019-07-26T09:34:14+01:00 2019-07-26T09:34:14+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/4 سمیه حکمتی نکاتی درباره ی محافظت آبغوره : آبغوره را هیچ وقت در معرض آفتاب قرار ندهید . قرار دادن آبغوره در معرض آفتاب اثرات زیانباری به همراه دارااست . پس از تنظیم آبغوره و قراردادن آبغوره در آفتاب سبب ساز تولید تغییرات شیمیایی در ترشی میشود و اضطراری است در قرار دادن مواد غذایی در آفتاب جداً خودداری شود . در صورت حفظ آبغوره و آبلیمو در ظروف پلاستیکی و با اعتنا به اسیدی بودن این مواد , اسید , مواد پلاستیکی را تجزیه می‌نماید و این مواد درون آب لیمو و آبغوره شده و مصرف آن خطرناک است . زمانی که ترشیجات , آب نکاتی درباره ی محافظت آبغوره :

آبغوره را هیچ وقت در معرض آفتاب قرار ندهید . قرار دادن آبغوره در معرض آفتاب اثرات زیانباری به همراه دارااست . پس از تنظیم آبغوره و قراردادن آبغوره در آفتاب سبب ساز تولید تغییرات شیمیایی در ترشی میشود و اضطراری است در قرار دادن مواد غذایی در آفتاب جداً خودداری شود . در صورت حفظ آبغوره و آبلیمو در ظروف پلاستیکی و با اعتنا به اسیدی بودن این مواد , اسید , مواد پلاستیکی را تجزیه می‌نماید و این مواد درون آب لیمو و آبغوره شده و مصرف آن خطرناک است .

زمانی که ترشیجات , آبغوره و آبلیمو را در ظروف پلاستیکی ریخته با گذشت زمان به صورت رگه رگه می‌گردد و در غایت سبب خرابی آن شده و مصرف آن‌ها برای سالمی خطرناک است .
بعضی خاصیت درمانی آبغوره :

در تهیه آبغوره باید بدانید که آب غوره زیرا دارنده تارتارات پتاسیم است , برای معالجه سیاتیک و رماتیسم خراب مضاعف موءثر است . ابوغوره از حیث طب دیرباز کشور‌ایران سرد و قابض است . آب غوره معالجه کننده پا درد و کمردرد میباشد . برای درمان میتوان دوران قریه روز آش آبغوره مصرف نمود .

در معالجه ورم مخاط دهن و نرمی لثه ها اثر گذار است . آب غوره برای معالجه چاقی مفرط اثرگذار است . ترشی غوره هم برای درمان رماتیسم و سیاتیک موءثر است . میل کردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد و قاعده را گشوده می نماید حرارت و صفرای تن را دفع می نماید و روده ها را ضد عفونی می نماید .

آبغوره تقویت کننده است .
برای برطرف کردن ورم گلو , آب غوره قرقره نمایید .  برای دفع کرم روده و تقویت معده می بایست زمان پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف فرمایید . اما درین زمان می بایست از میل کردن غذاهای سنگین وزن اجتناب فرمایید .

آبلیمو و آبغوره از آن مدل مواد غذایی است که در حالتی که به صحت مراقبت نشود , خیلی زود کپک زده و غیرقابل به کار گیری می شود . کارشناسان مواد آشامیدنی و بهداشتی , می‌گویند بعد از اینکه آبلیمو و آبغوره را درون شیشه ریختید , خوب تر است شیشه را باطن آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های مو جود در آن , پاک بشود . با انجام این کار , قارچ ها قابلیت رویش را از دست می دهند و در سود احتمال کپک زدن این مواد نیز کاهش دیده گیری مییابد .

آبلیمو یا این که آبغوره را بایستی حتما درون شیشه پاک بریزید و تا قربت حاشیه پیاله مالامال فرمائید . خوبتر است به اندازه خیلی کم حاشیه شیشه را خالی بگذارید و آنگاه درپوشی روی آن قرار دهید تا با ساخت خلاء , اکسیژن به باطن مال خط مش نیابد و جایی برای پرورش کپک ها وجود نداشته باشد .

درباره با مراقبت آبلیمو و آبغوره می بایست اذعان کرد که قراردادن این مواد در آفتاب , سبب ساز تولید تغییرات شیمیایی در آنان می شود . با دقت به‌این این‌که ویتامین c جان دار در آبلیمو یا این که آبغوره , به فروغ و روشنایی و حرارت حیاتی است و در قبال روشنایی آفتاب از فی مابین میرود ; بدین ترتیب می بایست از قراردادن این مواد درمقابل نور و روشنایی آفتاب به صورت بدون شوخی جلوگیری شود .

از ظروف پلاستیکی یا این که بطری های آب معدنی برای حفظ آبلیمو به کار گیری نکنید ; چون مواد اسیدی جانور در آبلیمو می‌تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی تولید نماید و سمی و سرطان زا شود . بدین ترتیب از ظروف شیشه ای به کارگیری نمایید و خوبتر است این ظروف شیشه ای , تیره باشند تا کمتر نور و روشنایی را از خویش عبور دهند .

]]>
شرایط نگهداری بنفشه افریقایی 2019-07-01T16:35:19+01:00 2019-07-01T16:35:19+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/3 سمیه حکمتی نیازها : بنفشه آفریقایی نیز نظیر هر گیاه دیگری به گروه ای از دست اندرکاران برای پرورش و نمو با صرفه نیاز دارااست که از این دربین می شود به نوروفروغ , دما , آب , مواد غذایی , و محیط کشت اشاره نمود . نوروفروغ : کار فتوسنتز تحت عنوان سیستم ایجاد انرژی منحصربه‌فرد گیاهان در حضور نور و روشنایی صورت می‌گیرد , ازین رو نور و روشنایی را می توان مهم ترین فاکتور رویش گیاه دانست . در زمینه‌ی میزان نیاز بنفشه آفریقایی به نوروروشنایی عقاید متضاد دوچندان است و این میتواند عارضه ها متعددی داشته باشد . بنفنیازها :

بنفشه آفریقایی نیز نظیر هر گیاه دیگری به گروه ای از دست اندرکاران برای پرورش و نمو با صرفه نیاز دارااست که از این دربین می شود به نوروفروغ , دما , آب , مواد غذایی , و محیط کشت اشاره نمود .

نوروفروغ : کار فتوسنتز تحت عنوان سیستم ایجاد انرژی منحصربه‌فرد گیاهان در حضور نور و روشنایی صورت می‌گیرد , ازین رو نور و روشنایی را می توان مهم ترین فاکتور رویش گیاه دانست . در زمینه‌ی میزان نیاز بنفشه آفریقایی به نوروروشنایی عقاید متضاد دوچندان است و این میتواند عارضه ها متعددی داشته باشد .

بنفشه آفریقایی در فروغ به نسبت کم به خیر و خوبی رویش می نماید البته برای گلدهی نیاز به شدت روشنایی بیشتر دارااست . در صورت به کارگیری از فروغ ارگانیک , فروغ ملایم صبحگاهی از یک پنجره رو به شرق می‌تواند کارساز باشد , در فصل‌زمستان فروغ و روشنایی پنجره رو به جنوب هم به به عبارتی میزان ملایم و اثر گذار خواهد بود .

در فصل‌تابستان می توان با ارتقا مسافت گیاهان از پنجره جنوبی , از تابیدن بی واسطه آفتاب خودداری کرده و فروغ خیر و خوبی برای گیاهان مهیا کرد . بنفشه آفریقایی از نادر گیاهانی ست که تحت نور و روشنایی تصنعی چراغ ها هم به خیر نوروفروغ ارگانیک ( چه بسا به عقیده بعضی خوب تر از نوروفروغ طبیعی! ) رویش و نمو می نماید .

به کارگیری از فروغ تصنعی فلوئورسنت سپید ( cool white ) خوب تر از دیگر اشکال چراغ هاست . غالبا لامپهای لوله ای فلوئورسنت را در مسافت ی ۳۰ سانتی متری از تراز گیاهان ( پهنا ۱۲۰ سانتی متری ) نصب می نمایند تا شدت نوری هم اندازه ۶۰۰ فوت کندل نتیجه ها شود .

تست نشان داده که نگهداری بنفشه آفریقایی در وضعیت ۲۴ ساعت نوروروشنایی مداوم با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خیر پرورش و نمو می نماید . به طور کلی بنفشه آفریقایی برای گلدهی طولانی به ۱۲ تا ۱۶ ساعت فروغ و روشنایی در شبانه روز – برحسب دسته رقم - نیاز داراست . غالبا رقم هایی با برگهای تیره خیس و گلهای پُرپَر به نوروروشنایی بیشتر نیاز دارا‌هستند .

از‌آن‌جا‌که گرد و غباری که بر برگ ها می نشیند میزان نور و روشنایی دریافتی گیاه را می کاهد بایستی تلاش کنیم همواره برگ ها را منزه نگه داریم . کلاً شایسته ترین شیوه برای گزینش کفایت میزان نوروروشنایی این است که چگونگی رویش گیاهان را مورد اعتنا در اختیار بگذاریم .

در حالتی‌که دمبرگ ها بیش تر از حد بلند و کشیده و متمایل به جهت بالاست و برگها رنگ سبز تیره داشته و گیاه خیلی کم گل می‌دهد علامت نبود فروغ است . وقتی که رنگ برگ ها روشن شده و به زردی می گراید علامت ی متعددی فروغ و روشنایی است , در شدت نوروفروغ خیلی بسیار لکه های سوختگی روی برگ ها پیدایش خواهد کرد .

دما : دمای مطلوب برای رویش بنفشه آفریقایی ۱۸ تا ۲۶ جایگاه سانتی گراد است . در ۲۵ سکو بنفشه آفریقایی به خیر پرورش و نمو کرده و گل زیاد می‌دهد اما گلبرگ ها به نسبت کوچک و رنگ پریده می‌شوند .

در شرایطی‌که دما از ۱۸ سکو کمتر شود پرورش و نمو کم شده و احتمال پیدایش سفیدک ( نوعی بیماری قارچی مشابه به پودری سپید رنگ روی برگ ها ) مضاعف می شود . و برگ ها در راستای زیر خم شده و آسیب پذیر می گردند . کمترین دمای قابل تحمل برای گیاه در فصل زمستان ۱۳ مرتبه است .

این گیاه برعکس اکثر زمان ها گیاهان هرچه دمای شبانه گرمتر و دمای روزمره خنک خیس باشد ( ثبات و عدم اختلاف میزان سکو حرارت در حین شبانه روز ) خوب تر پرورش و نمو می نماید . در شرایطی‌که دمای روزمره فراتر از ۲۹ رتبه باشد سبب تحریک گلدهی زودهنگام و ضعیف شدن گیاه می شود . حداکثر دما برای این گیاه ۳۲ جایگاه است .

]]>
جالب های کرج , ایران کوچک 2019-06-20T19:24:33+01:00 2019-06-20T19:24:33+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/2 سمیه حکمتی اغلب ما در مهاجرت به شهرهای از کرج عبور میکنیم البته کمتر بدین فکر‌می‌کنیم که محرمانه به جاذبه‌های آن زده و این شهر را تحت عنوان مقصد مسافرت خویش تعیین کنیم . این شهر کشور‌ایران کوچک است و مردمی با فرهنگ‌ها و قومیت‌های متفاوت در‌این شهر معاش می نمایند . درین مقاله میخواهیم دیدنی‌های این کلان‌شهر را به شما بیشتر معرفی کنیم : جاده چالوس جاده چالوس را احتمال دارد پرخاطره‌ترین جاده‌ی کشور‌ایران برای ایرانی‌ها نامید . این جاده با درختان بکر و بهشت‌مانندش یک کدام از زیباترین جاده‌های کشور ایران است .
اغلب ما در مهاجرت به شهرهای از کرج عبور میکنیم البته کمتر بدین فکر‌می‌کنیم که محرمانه به جاذبه‌های آن زده و این شهر را تحت عنوان مقصد مسافرت خویش تعیین کنیم . این شهر کشور‌ایران کوچک است و مردمی با فرهنگ‌ها و قومیت‌های متفاوت در‌این شهر معاش می نمایند . درین مقاله میخواهیم دیدنی‌های این کلان‌شهر را به شما بیشتر معرفی کنیم :
جاده چالوس
جاده چالوس را احتمال دارد پرخاطره‌ترین جاده‌ی کشور‌ایران برای ایرانی‌ها نامید . این جاده با درختان بکر و بهشت‌مانندش یک کدام از زیباترین جاده‌های کشور ایران است . اسم کلیدی این جاده جاده ۵۹ است و اهمیت متعددی داراست . این جاده از فی مابین شهر کرج کشیده شده و تا شهر چالوس امتداد مییابد .
بوستان جنگلی عالم نما کرج
بوستان جنگلی عالم نما بزرگ‌ترین بوستان شهر کرج است . درین بوستان گونه‌های گیاهی متعدد و دریاچه‌ای قشنگ جای‌دارد که عمر آن ها به نیم قرن میرسد . این بوستان در زمینی به مساحت هزار و چهارصد هکتار , در توان فاصل بزرگ راه تهران - کرج و بزرگ راه شهید سعی قراردارد . گام زدن در‌این بوستان دیرین و مشاهده‌ی دریاچه‌ای قشنگ , قادر است لحظات خوشی برای شما در هجرت به کرج ثبت نماید .
آبشار خور کرج
آبشار خور در حوالی روستای خور , در فاصله‌ی ۱۷ کیلومتری جاده‌ی کرج - چالوس جای‌دارد . طول این آبشار ۵۰ متر است و از روستای خور , نسبتاً ۲ کیلومتر مسافت دارااست و با پیاده‌روی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه‌ای از بین طبیعت سیب ترش , گوجه‌سبز , زردآلو و گیلاس و منطقه‌ای خوشگل بدین آبشار میرسید . در فصل سرد سال به دلیل سردی هوا آب آبشار یخ میزند و منظره‌ی مضاعف زیبایی خلق و خوی می کند .
گلشن طیوران کرج
نمایشگاه و گلشن پرنده ها چهارباغ یکی بزرگ‌ترین مجموعه‌ی کبوتران و ماکیان زینتی است که مجموعه‌ای از پرنده ها آبزی , کنارآبزی , پرنده ها شکاری , طوطی‌ها و . . . را در خویش جای داده است . این گلشن از روز شنبه تا پنج شنبه پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان است .
غار یخ خواسته کرج

غار یخ خواسته یکی زیباترین و کمیاب‌ترین غارهای مملکت است و کارشناسان اعتقاددارند که در قبلی تحت آب بود . این غار در نزدیکی روستای آزادبر و روستای کهنه‌ده جای دارد . دریچه‌ی محل ورود این غار در ارتفاعات کوه‌های حیطه جای‌دارد و طول آن از مرحله دریا ۲۶۴۰ متر است . در اعماق کوه چشمه‌های منجمد در کف زمین و استالاکتیت‌های اسفنجی مشهود است . در جزو این غار چهار طبقه با اختلاف طول بیشتراز ۳۰ متر چشم می گردد . یادتان باشد که در شرایطی‌که دوست داشتید بدین غار بروید , حتما وسایل حرفه‌ای غارنوردی به همراه داشته باشید .

روستای برغان

روستای برغان یکی‌از روستاهای تاریخی و توریسم کرج است و به دلیل قرارگیری در رشته‌کوه‌های البرز در فصل بهار و فصل‌تابستان آب‌وهوای دوچندان معتدلی دارااست . این آبادی در ۱۳ کیلومتری شمال غربی کرج قراردارد . گفته می گردد عمر این آبادی از کرج بیشتر است و به دوران قاجار بازمی‌گردد . در‌این ناحیه فضای سبز سرسبزی را میبینید که گفته می‌گردد عمر درخت‌های آن بیشتراز هزار است . از اثرها تاریخی روستای برغان می‌توان به حسینیه اعظم , پل تاریخی برغان , چنار قدیمی مسجد جامع , درخت مسن سپیدارک و تپه‌ی باستانی قلعه کش‌کلا اشاره نمود .

مسجد جامع این قریه قدمتی ۸۰۰ ساله داراست و حسینیه‌ی اعظم هم بر پایه ی نوشته‌ی کتیبه‌ی سنگی سردر , عمر آن به بیش تر از ۵ قرن میرسد . درخت چنار این آبادی دوچندان کلفت بوده و حدود ۱۲ متر است و درون آن به طور کامل خالی شده و به طریق اتاقی درآمده است که قادر است بیشتراز ۱۰ نفر را در خویش جای دهد . در تپه‌ی کش‌کلا نیز در قبلی قلعه‌ای باستانی وجود داشت و امروزه فقط قطعاتی از سفال‌های مرتبط با دوران اسلامی ( علی الخصوص دوران ایلخانی تا دوران قاجار )]]>
ورود خانم ها به این روستا ممنوع !! 2019-06-18T15:57:07+01:00 2019-06-18T15:57:07+01:00 tag:http://karaj.mihanblog.com/post/1 سمیه حکمتی روستای ایستا یا این که توقف در حومه طالقان , یک کدام از عجیب‌ترین روستاهای جمهوری اسلامی ایران است . آنان اذن ورود بانوان به روستای خویش را نمی‌دهند و از استعمال از هرگونه از وسایل امروزیجلوگیری مینمایند . هجرت به روستای ایستا در حومه طالقان به شما قابلیت و امکان می دهد پیش از ابداع خودرو زمان , به روستایی با سبک معاش سال ها پیشین گشوده شوید . چنان که بر میاید قصه از زمان مشروطهآغاز شده , وقتی که میرزا درستگو مجتهد تبریزی از فقهای روزگار , در هر دو منطقه حیث و فعالیت , بر طرد مطلق تامل تجدد و دس روستای ایستا یا این که توقف در حومه طالقان , یک کدام از عجیب‌ترین روستاهای جمهوری اسلامی ایران است . آنان اذن ورود بانوان به روستای خویش را نمی‌دهند و از استعمال از هرگونه از وسایل امروزیجلوگیری مینمایند .

هجرت به روستای ایستا در حومه طالقان به شما قابلیت و امکان می دهد پیش از ابداع خودرو زمان , به روستایی با سبک معاش سال ها پیشین گشوده شوید . چنان که بر میاید قصه از زمان مشروطهآغاز شده , وقتی که میرزا درستگو مجتهد تبریزی از فقهای روزگار , در هر دو منطقه حیث و فعالیت , بر طرد مطلق تامل تجدد و دستاوردهایش تاکید می کرد و تا پایان قدمت بر عدم مجوز استعمال از ابزار تکنولوژیک و کارها نو و امروزی فتوا می‌داد .

گروهی از رهروان وی , جهان را چنان طرد گفته که حیرت همگان را می‌دارند , به‌این آبادی کوچ کرده و به عهد و پیمان خویش از شر مدرنیته رهایی یافته‌اند . در حالتی که در کوچه پس کوچه روستای «ایستا» گامبردارید , اثری از رد پای تکه آهن‌هایی که در شهر , ماشین نامیده میشود نیست . مردم این آبادی , زیرا تابلو نگارگری معاش و آداب و رسوم قبل را در عصر ارتباطات یدک می کشند . خیر صرفا شب‌ها پای تلویزیون نمی‌نشینند که به شب نشینی نیز اعتقادی ندارند .


عروسی و عزا ندارند و مراسمی زیرا جشن و پایکوبی به دنیاآمدن , سالگرد وصلت و . . . برای آن‌ها معنی و مفهومی ندارد . تا حدودی مهمان‌نواز می‌باشند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آن ها رانداشته باشد . همان‌طور که تا کنون کسی از دنیای خارج زنان آن‌ها‌را ندیده است .

مردم این ده , که خویش را اهل توقف می‌نامند در هیچ عمل سیاسی و اجتماعی کمپانی نمی کنند و باورهای خویش را هم تبلیغ نمی کنند . کم عیب‌ترین حکومت دوران غایب بودن کبری قاجاریهمیپندارند , براین اساس بعضی از آن‌ها کارایی می‌نمایند نسب خویش را به قاجاریه برسانند . یکی دیگر از اعتقادات آن‌ها راجع‌به نقطه قدرت ترویج بی‌دینی است . این فرقه , سقیفه بنی‌ساعده , تکانمشروطه‌ خواهی ایرانیان و انقلاب کبیر فرانسه را نقطه قدرت اشاعه بی‌دینی و انحراف عقیدتی فکر میکنند .

برای خرید موردنیاز خویش همانند , پارچه , میخ و میزان فراوان پاره ای آهن و شیشه و نظیر این‌ها به شهر طالقان می روند و خودشان آهنگری و نجاری دارا هستند . چندان مالکیتی برای اموالشان میانخویش نمی‌بینند و بر رمز اموال با کسی نبرد نمیکنند و در صورتی کسی در بودجه آن‌ها تصرف نماید با وی سرگرم نمیشوند و از جنس خویش چشم‌پوشی مینمایند . در دهکده آن ها اشخاصی را می‌توان سراغ گرفت که صرفا دو یا این که سه توشه به خارج از محل سکونت خویش رفته‌اند . آن‌ها اشخاص غیر از خویش را اهل خارج می‌نامند .

در قسمتی از زمین ها این آبادی کشاورزی و دامپروری کاملاً سنتی انجام میپذیرد . رشد گاو , گوسفند , طیور ( مرغ و خروس ) اسب و خر از سایر فعالیت‌های آن ها به شمار می رود . اهل یک محل روستای ایستا متمول می باشند و از روش فروش زمین‌های پدری‌شان در تبریز و فروش گاو و گوسفند دوران میگذرانند . شناسنامه ندارند و جزء آمار جمعیت کشور‌ایران به اکانت نمی‌آیند .

هیچ مدل سرویس ها مدنی را اخذ نمیکنند . خوراکی را که خاستگاه و چگونگی تولیدش را ندانند , مصرف نمی کنند و از تناول گندم و میوه‌هایی که با کود شیمیایی و سموم دفع آفات به کار آمده باشد , به شدتدوری مینمایند . دوچندان از لبنیات تولیدی خودشان به کار گیری مینمایند . گوشت کم می‌خورند آن نیز از گوشت حیوان ها نر حلال گوشت . از مهمان‌ها خویش با چای پذیرایی می کنند , البته خویشنمی‌نوشند . مردان در آنجا علاوه بر شلوار نخی یا این که پشمی دست بافت , تی شرت بلندی بر بدن میکنند که تا زانو را می‌پوشاند و اکثر اوقات کلاهی پشمینه بر راز دارا‌هستند .
]]>