چه طور عصبانیت خویش را در اختیار گرفتن کنیم؟

نویسنده :سمیه حکمتی
تاریخ:چهارشنبه 27 آذر 1398-09:39 ب.ظ


چین پرتاب کردن در میان دو ابرو و فشار دادن آرواره‌ها به نیز و گشاد شدن سوراخ‌های بینی از بارزترین نشانه‌های عصبانیت در رخ بشر میباشند . این تغییرات گهگاه سبب ساز میگردند تا موجودی قوی‌تر به حیث بیاییم .

در همین ارتباط دیدنی است بدانید «چهرهٔ عصبانی» به ارث می رسد و یادگرفتنی نیست , بدین خاطر که چه بسا بچه‌های کور نیز می توانند چهره‌های عصبانی از خویش نشان دهند . یا این که جالب‌تر این که در زمان مورخ , کسانی که عصبانی نمی‌شدند , نادیده گرفته می‌شدند . مردمان از آن‌ها می‌دزدیدند و با آن ها بدرفتاری می‌کردند و به همین جهت آن‌ها از دربین رفته‌اند .

البته سوای این مسایل , برای این‌که بدانیم عصبانیت چه چیزی است , خوب تر است ببینیم چه تغییرات فیزیولوژیکی در ما روی می دهد : هنگامی عصبانی می‌شویم , سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم جنگ‌و‌گریز در تن فعال می شود . ضربان قلب ارتقا پیدا مینماید , تنفس شدید‌تر و تند‌تر می‌گردد , عرق میکنیم و تلاش دستگاه گوارش نماید می شود .

فیلسوف و روان‌درمان‌گری به اسم «مارک ومون» گفته : «اینکه کسی عصبانی بشود میتواند عالی باشد به شرطی که زمانی عصبانی می شود بتواند انرژی این خشم را در راهی تولید کننده و اثر گذار مصرف نماید . »

محققان بر این اعتقادوباور می باشند که آدم بیشتراز آنچه اندیشه نماید می تواند خشم خویش را مهار نماید , احساسات و عاطفه ها ما تنها سود سیر تکاملی ما نیستند , آن ها روش‌‌هایی میباشند که ما آموخته‌ایم و رشد داده‌‌ایم و تقویت کرده‌‌ایم و آن‌ها را به صورت فراوان خلاقانه‌ای تغییر و تحول داده‌ایم و خوب تر کرده‌ایم .

با این مقدمه می خواهیم به شما بیاموزیم که چه‌گونه خشم و عصبانیت خویش را در اختیار گرفتن فرمایید .

خویش را آهسته فرمایید

راحت‌ترین کاری که می توانید برای در دست گرفتن خشم و عصبانیت انجام دهید , تنفس عمیق است . کارایی نمائید یکسری نفس عمیق بکشید و آن گاه به اتفاق‌های عالی تصور کنید یا این که مکان‌های جالب را در ذهنتان تداعی فرمائید .

از دیافراگم می بایست نفس بکشید تا اکسیژن در تمامی سلول‌های شما رخنه نماید . بهترین موقعیت برای نفس کشیدن این است که شما تا جایی که در توان‌تان است , هوا را به داخل ریه‌های خویش بفرستید و آن گاه یک‌سری ثانیه حوصله فرمائید و پس از این تراز به آرامی بازدم را انجام دهید . هم زمان نیز به خودتان بگویید که «آرام باش» , «مهم نیست» .

احتمال دارد بگویید اعلام کردن این حرف‌ها مضاعف راحت است و زمانی شخصی عصبانی است مگر میتواند به همین راحتی خشم خویش را خاموش کند؟! با تمرین کردن , آری میتوانید . در کلاس یوگا یا این که مدیتیشن نام نویسی نمائید و با تمرین‌های مداوم , استرس , سراسیمگی و اضطراب را در وجود خویش کاهش دهید .

نگاه خویش را عوض نمائید

هنگامی از مساله‌ای خیلی عصبانی میشوید به خودتان گوشزد نمائید «این واقعه زیاد ناگوار بود , البته عالم که به پایان نرسیده است!» با همین یک گزاره و اندیشه کردن به آن و اعتقاد و باور داشتن به آن میتوانید خشم شمارا با سرعت بیشتری فروکش فرمائید .

این را اعتقاد داشته باشید که آدم با نیروی عزم و تمرین قادر است سود بخش اعظمی از اتفاق‌ها را عوض نماید . همینطور عالی است بدانید واژه‌هایی همچون «هرگز» و «همیشه» در حین خشم مانند سم میباشند . هنگامی به عنوان مثال میگویید «این هیچ زمان بشر نمی‌شود» در بنا شده در موقعیت تند کردن حریق درونی خویش میباشید . این واژه‌های منفی تنها حزن و یأس شخص را ارتقا می دهند و اثری غیر مطلوب در وجودش به جا میگذارند .

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

با اشکال گوناگون شکر آشنا گردید ; از شکر قهوه‌ای تا شکر قنادی

نویسنده :سمیه حکمتی
تاریخ:سه شنبه 19 آذر 1398-10:24 ب.ظ
در هنر آشپزی کلمه «قند یا این که شکر» به ساکروز کریستالیزه شده اشاره داراست که از نیشکر یا این که چغندر قند به دست میاید .

به حیث شیمیایی , ساکروز نوعی دی‌ساکارید است , صحیح نظیر مالتوز و لاکتوز که به ترتیب از دانه‌ها و شیر بدست میایند .

شکر علاوه بر این‌که سبب ساز شیرینی میگردد , تغییرات مثبت و خوشایندی در پروسه پخت تولید می نماید . به صورت نمونه , شکر سبب ساز می گردد تا مراحل تشکیل گلوتن در آرد گندم کُند شود . به همین خاطر , غذاهایی که شکر بیشتری در پخت آنها استعمال می شود , بافت نرم‌تری دارا هستند .

شکر زمانی پخته میگردد به رنگ قهوه‌ای در می آید که اصطلاحا می گوییم کاراملی شده و این فرآیند سبب ساز خوش‌رنگ شدن خمیر می گردد .

شکر هم‌چنین دارنده ترکیبی به اسم هیدروکسی در معنای جذب و نگهداری رطوبت است . به همین بهانه به ترکیبات پخته شده مانند نان و کیک یاری می کند تا تازه‌تر بمانند و دیرتر کم آب شوند .

بعلاوه , شکر , غذای ارگانیزم‌های جانور در خمیر است و سبب پف کردن خمیر میشود . از این رو می باشد که بیشتر از آن در طرز تهیه پنکیک مورد استفاده قرار میگرد .

با این مقدمه از شما دعوت میکنیم تا با گونه های متعدد شکر جانور در بازار جهانی آشنا گردید . این دسته‌بندی بر طبق اندازه‌ی دانه‌های شکر و میزان خلوص آن‌ها انجام شده است . همراهمان باشید .

شکر سپید معمولی

شکر گرانول سپید , رایج‌ترین دسته شکر است که در تنظیم کیک , انوع دسر و نان به کارگیری می شود . این مدل شکر از چغندر و نیشکر بدست میاید و در حدود ۱۰۰ درصد از ساکروز ساخته شده شده‌است . از شکر معمولی سپید برای تهیه و تنظیم هر گونه خوراکی و آب میوه به کار گیری میشود از پخت‌وپز در منزل گرفته تا تهیه و تنظیم کوکتل و آب‌میوه و دسر .

در صورتی‌که که‌این شکر در شرایط مطلوب و در بسته‌بندی‌های نفوذناپذیر در قبال رطوبت حفظ شود , قابلیت و امکان محافظت نامحدودی خواهد داشت .

در شیرینی‌پزی خوبتر است از شکرهایی با دانه‌های ریزتر از میزان معمولی استعمال شود . بدین خاطر که طی فرایند پخت راحت‌تر حل می شود و بافت بهتری تولید میکند . بدین جور شکر , «کاستر» میگویند . شکر کاستر مانند شکر معمولی بلورین و کریستالی است با این تفاوت که میزان آن نصف این شکر است .

با اعتنا به اندازه‌های گوناگون و اشکال شکر , هنگام اندازه‌گیری برای دستورالعمل‌هایتان از اندازه‌گیری وزنی به جای حجم یا این که فنجان به کارگیری نمایید . یا این که دقت داشته باشید که هر واحداندازه گیری شکر که در فرمان پخت مندرج , مساوی ۲۰۰ گرم شکر کاستر است .

پودر قند یا این که شکر قنادی

پودر شکر همان‌طور که از نامش پیداست به قدری آسیاب شده که از موقعیت دانه‌ای بیرون شده و به شکل پودری درآمده است . پودر شکر از شکر ریز مضاعف ریز‌تر است و با آسیاب‌های خانگی نیز به دست نمی‎آید . به خاطر ذرات دوچندان ریزی که‌این شکر دارااست در آب و روغن زیاد پر سرعت حل می گردد و در تنظیم اشکال آبنبات , آیسینگ و خمیر فوندانت از آن به کارگیری میشود .

از پودر قند برای تزئین روی شیرینی‌ها و دسرها نیز به کار گیری می‌گردد .

گهگاه شکر قنادی با عنوان ها ۰X , 6X , XXX یا این که XX معین میگردند . این علایم نشان‌دهنده‌ی درجه‌ی پودر بودن شکر است که در صنایع تولید ژله نیز مورد استفاده قرار میگیرد .یعنی شکر شیرینی‌پزی ۱۰X نرم‌ترین بافت را داراست و عموما برای آیسینگ از آن استعمال می‌گردد . ولی برای پاشیدن روی کیک یا این که دسر مطلوب نیست چون با‌گاز جذب و حل می‌گردد و اثری از آن باقی نمی‌ماند .

برخلاف شکر گرانول سپید , شکر شیرینی‌پزی دربین ۹۵ تا ۹۷ درصد ساکروز دارااست . به همین خاطر با ۳ تا ۵ درصد نشاسته ذرت آسیاب شود تا پودر شکر بدست بیاید . نشاسته ذرت برای خودداری از گلوله‌شدن به پودر قند بیشتر میشود , ولی تاثیر بسزایی در بافت شیرینی‌ها دارااست و از وارفتگی آن ها پرهیز می کند .

در شرایطی که قصد دارید در منزل پودر شکر صحیح فرمائید , خوبتر است آن را
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic