شرایط نگهداری بنفشه افریقایی

نویسنده :سمیه حکمتی
تاریخ:دوشنبه 10 تیر 1398-09:05 ب.ظ
نیازها :

بنفشه آفریقایی نیز نظیر هر گیاه دیگری به گروه ای از دست اندرکاران برای پرورش و نمو با صرفه نیاز دارااست که از این دربین می شود به نوروفروغ , دما , آب , مواد غذایی , و محیط کشت اشاره نمود .

نوروفروغ : کار فتوسنتز تحت عنوان سیستم ایجاد انرژی منحصربه‌فرد گیاهان در حضور نور و روشنایی صورت می‌گیرد , ازین رو نور و روشنایی را می توان مهم ترین فاکتور رویش گیاه دانست . در زمینه‌ی میزان نیاز بنفشه آفریقایی به نوروروشنایی عقاید متضاد دوچندان است و این میتواند عارضه ها متعددی داشته باشد .

بنفشه آفریقایی در فروغ به نسبت کم به خیر و خوبی رویش می نماید البته برای گلدهی نیاز به شدت روشنایی بیشتر دارااست . در صورت به کارگیری از فروغ ارگانیک , فروغ ملایم صبحگاهی از یک پنجره رو به شرق می‌تواند کارساز باشد , در فصل‌زمستان فروغ و روشنایی پنجره رو به جنوب هم به به عبارتی میزان ملایم و اثر گذار خواهد بود .

در فصل‌تابستان می توان با ارتقا مسافت گیاهان از پنجره جنوبی , از تابیدن بی واسطه آفتاب خودداری کرده و فروغ خیر و خوبی برای گیاهان مهیا کرد . بنفشه آفریقایی از نادر گیاهانی ست که تحت نور و روشنایی تصنعی چراغ ها هم به خیر نوروفروغ ارگانیک ( چه بسا به عقیده بعضی خوب تر از نوروفروغ طبیعی! ) رویش و نمو می نماید .

به کارگیری از فروغ تصنعی فلوئورسنت سپید ( cool white ) خوب تر از دیگر اشکال چراغ هاست . غالبا لامپهای لوله ای فلوئورسنت را در مسافت ی ۳۰ سانتی متری از تراز گیاهان ( پهنا ۱۲۰ سانتی متری ) نصب می نمایند تا شدت نوری هم اندازه ۶۰۰ فوت کندل نتیجه ها شود .

تست نشان داده که نگهداری بنفشه آفریقایی در وضعیت ۲۴ ساعت نوروروشنایی مداوم با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خیر پرورش و نمو می نماید . به طور کلی بنفشه آفریقایی برای گلدهی طولانی به ۱۲ تا ۱۶ ساعت فروغ و روشنایی در شبانه روز – برحسب دسته رقم - نیاز داراست . غالبا رقم هایی با برگهای تیره خیس و گلهای پُرپَر به نوروروشنایی بیشتر نیاز دارا‌هستند .

از‌آن‌جا‌که گرد و غباری که بر برگ ها می نشیند میزان نور و روشنایی دریافتی گیاه را می کاهد بایستی تلاش کنیم همواره برگ ها را منزه نگه داریم . کلاً شایسته ترین شیوه برای گزینش کفایت میزان نوروروشنایی این است که چگونگی رویش گیاهان را مورد اعتنا در اختیار بگذاریم .

در حالتی‌که دمبرگ ها بیش تر از حد بلند و کشیده و متمایل به جهت بالاست و برگها رنگ سبز تیره داشته و گیاه خیلی کم گل می‌دهد علامت نبود فروغ است . وقتی که رنگ برگ ها روشن شده و به زردی می گراید علامت ی متعددی فروغ و روشنایی است , در شدت نوروفروغ خیلی بسیار لکه های سوختگی روی برگ ها پیدایش خواهد کرد .

دما : دمای مطلوب برای رویش بنفشه آفریقایی ۱۸ تا ۲۶ جایگاه سانتی گراد است . در ۲۵ سکو بنفشه آفریقایی به خیر پرورش و نمو کرده و گل زیاد می‌دهد اما گلبرگ ها به نسبت کوچک و رنگ پریده می‌شوند .

در شرایطی‌که دما از ۱۸ سکو کمتر شود پرورش و نمو کم شده و احتمال پیدایش سفیدک ( نوعی بیماری قارچی مشابه به پودری سپید رنگ روی برگ ها ) مضاعف می شود . و برگ ها در راستای زیر خم شده و آسیب پذیر می گردند . کمترین دمای قابل تحمل برای گیاه در فصل زمستان ۱۳ مرتبه است .

این گیاه برعکس اکثر زمان ها گیاهان هرچه دمای شبانه گرمتر و دمای روزمره خنک خیس باشد ( ثبات و عدم اختلاف میزان سکو حرارت در حین شبانه روز ) خوب تر پرورش و نمو می نماید . در شرایطی‌که دمای روزمره فراتر از ۲۹ رتبه باشد سبب تحریک گلدهی زودهنگام و ضعیف شدن گیاه می شود . حداکثر دما برای این گیاه ۳۲ جایگاه است .
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات